İÇ TETKİK SORULARI-4.KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ

İLGİLİ STANDART MADDESİ NO

İLGİLİ STANDART MADDESİ

4.1.

GENEL ŞARTLAR

1

Kalite Yönetim Sistemi içersinde yer alan bölüm faaliyetleri ile ilgili süreçler tanımlanmış mı, süreçlerin uygulaması yapılıyor mu?

2

Süreçlerin birbirleri ile olan ilişkileri belirlenmiş mi, süreçlerin uygulaması belirli bir sıraya göre yapılıyor mu?

3

Süreçlerin uygulanması sırasındaki operasyonlar ve kontrol metodları tanımlanmış mı?

4

Süreçlerin desteklenmesi ve izlenmesi için, gerekli olan kaynaklar ve dokümanlar sağlanmış mı?

5

Süreçlerin izlenmesi ve ölçülmesi yapılıyor mu, ölçüm metodları tanımlanmış mı?

6

Planlamış sonuçlara ulaşmak ve süreçlerde uygulanmakta olan proseslerin, sürekli iyileştirilmesi için, gerekli düzeltici ve önleyici faaliyetler açılmış mı, açılan faaliyet isteklerinin sonuçları takip ediliyor mu?

7

Süreçlerle ilgili olarak dışarıya yaptırılan ölçüm ve analizler var mı, ölçüm ve analizler sonucunda, sürecin sürekli iyileştirilmesi için gerekli faaliyetler düzenlenmiş mi?

 

4.2.1

DOKÜMANTASYON ŞARTLARI-Genel

1

Üst yönetimin hazırladığı ve onayladığı, kalite politikası ve kalite hedeflerini anlatan bir doküman var mı, nerede dokümante edlmiş?

2

Üst yönetimin hazırladığı kalite politikası kuruluşun organizasyonel yapısına uygun mu, çalışanlar tarafından biliniyor mu?

4.2.2

DOKÜMANTASYON ŞARTLARI-Kalite El Kitabı

1

Kalite Yönetim Sistemi hakkında, bilgi veren Kalite El Kitabı var mı, prosedürlere Kalite El Kitabı’nda yer verilmiş mi?

2

Kalite Yönetim Sistemi standardındaki hariç tutulan maddeler ve hariç tutma gerekçesi, Kalite El kitabı’nda belirtilmiş mi?

3

Kalite Yönetim Sistemi içersinde yer alan süreçler ve süreçlerin birbirleriyle olan etkileşimleri gösterilmiş mi?

4.2.3

DOKÜMANTASYON ŞARTLARI-Dokümanların Kontrolu

1

Kuruluşun dokümantasyon sistemini yapısını gösteren bir doküman var mı, dokümantasyon için bir tanımlama sistemi var mı, nerede gösterilmiş?

2

Dokümanlar yayınlanmadan önce uygunluk ve yeterlilik açısından nasıl onaylanıyor, yayın onayı kim yada kimler tarafından veriliyor?

3

Hazırlanacak dokümanların kim tarafından hazırlanacağı, gözden geçirmenin kim yada kimler tarafından yapılacağı ve kim tarafından onaylanacağı, nasıl ve nerede belirtilmiş?

4

Dokümanlar üzerinde değişiklik yapılabilmesi için, yetki ve sorumluluklar belirlenmiş mi, uygulama hangi yazılı doküman doğrultusunda yapılmaktadır?

 

4.2.3

DOKÜMANTASYON ŞARTLARI-Dokümanların Kontrolu

 

5

Dokümanlarda yapılan revizyonlar, nasıl ve nerede tanımlanmış, yapılan revizyonların geriye dönük izlenebilirliği, tanımlama sistemi içinde nasıl sağlanmış?

6

Onaylanmış ve yayınlanmış dokümanlara çalışanlar tarafından kolaylıkla ulaşılabiliyor mu, ilgili kullanım noktalarındagüncel revizyonları var mı, ilgili personel bu konu ile ilgili olarak bilgilendirilmiş mi?

7

Geçerli dokümanların birarada tutulması, kolaylıkla tanımlanabilmesi için nasıl bir sistem uygulanmış?

8

Standartlar, müşteriden gelen veriler gibi dış kaynaklı dokümanlar, nasıl ve nerede tanımlanmış, dış kaynaklı dokümanların dağıtımı ve dağıtımlarının kontrolu için ilgili yöntemler belirlenmiş mi?

9

Güncelliğini yitirmiş dokümanların kullanılmasını önlemek için nasıl bir yöntem geliştirilmiş, bu dokümanların kim tarafından toplanacağı, nerede ve kim tarafından saklanacağı tanımlanmış mı?

4.2.4

DOKÜMANTASYON ŞARTLARI-Kayıtların Kontrolu

1

Tutulan kayıtların okunabilir olması ve okunabilirliğin sağlanması için, yapılacak işlemler nerede tanımlanmış, nelerin yapılması gerektiği belirtilmiş mi?

2

Tutulan kayıtların ayrılması ve birbirinden kolaylıkla ayırt edilebilmesi için, gerekli yetki ve sorumluluklar tespit edilmiş mi, nasıl bir yöntem geliştirilmiş?

3

Tutulan kayıtların kim tarafından, nerede ve ne kadar süre ile saklanacağı, süre bitiminde ne yapılacağı tanımlanmış mı?

4

Tutulan kayıtların meydana gelebilecek hasarlardan korunması için, bir yöntem ve sorumlu tanımlanmış mı?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s